Ratibořice a Babiččino údolí

Babiččino údolí patří mezi  nejznámější výletní místa Východních Čech. Celá krajina Babiččina údolí a zámku Ratibořice je ideální pro poklidnou dovolenou v letním i zimním období. V létě na Vás čeká malebná krajina se zvlněným podkrkonošským terénem, která je výborná pro pěší turisitiku a jízdu na kole. V zimě na Vás čekají bežky, podkrkonošské vleky nebo blízké Krkonoše.  Objevíte zde známá místa z knížky Boženy Němcové "Babička",  jako je Ratibořický zámek, mlýn nebo Staré Bělidlo.

 

Vojenská pevnost Dobrošov

 

Tvrz byla jako první památka vojenské fortifikace z doby před 2. světovou válkou odtajněna v roce 1968 a zpřístupněna veřejnosti v roce 1969. K datu 1. 5. 2014 prošlo dělostřeleckým srubem, pěchotním srubem a přilehlým podzemím téměř 2 miliony návštěvníků. vrz Dobrošov byla součástí plánu výstavby dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, otočné dělostřelecké věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Stavba začala v roce 1937 a práce rychle postupovaly, ale v roce 1938 byly definitivně zastaveny. Zůstalo tak u stavebního dokončení pouhých tří objektů - pěchotních srubů N-S 72 Můstek a N-S 73 Jeřáb a dělostřeleckého srubu N-S 75 Zelený. V období po Mnichovské dohodě bylo veškeré vybavení kromě zbraní rozprodáno.


 

Vodní nádrž Rozkoš

Vodní nádrž Rozkoš, s nadsázkou též přezdívaná Východočeské moře, je vodní dílo na potoku Rozkoši v Úpsko-metujské tabuli. Podle rozlohy je osmou největší přehradou v České republice. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, nadlepšení průtoků v Labi, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Ochrannou funkci plní ve vztahu k řece Úpě, která se vlévá do Labe. Rozkoš je zastávkou tažného ptactva, je zde provozován sportovní rybolov. Maximální plocha vodní plochy je 1001,3 hektarů. Celkový objem nádrže je 76,154 mil. m³. 

 

Pevnost Josefov

 

Vydejte se do pravoúhlých ulic pevnostního města Josefov, poznejte jeho unikátní strukturu, obdivujte mohutné hradební valy a hluboké obranné příkopy, zažijte dobrodružství v tajemných podzemních chodbách, kráčejte po stopách minulosti po boku neznámých vojáků i věhlasných generálů, objevujte zapomenuté příběhy, zákoutí i další možnosti, které město skýtá.

 

 

 

Nové Město nad Metují

 

Malebnému náměstí v centru města se říká Český Betlém. Stojí tu zámek s válcovou věží zvanou Máselnice a renesanční domy s podloubími a štíty, zdobené takzvanými vlaštovčími ocásky. Náměstí možná znáte ze seriálu F. L. Věk, kde si Nové Město nad Metují zahrálo roli nedaleké Dobrušky. Kromě půvabných renesančních domů byste si měli prohlédnout také zbytky opevnění s terasami, z nichž se otvírají krásné výhledy do údolí Metuje, s hradební věží Zázvorkou, v níž sídlí galerie, a Městské muzeum s barokní lékárnou, hodinářskou expozicí a vyřezávaným betlémem. Pomník Bedřicha Smetany před zámkem vám připomene, že slavný skladatel prožil v Novém Městě nad Metují část mládí; prý se tu i zamiloval do své sestřenice Luisy, pro kterou složil roku 1840 známou Luisinu polku.

 

 

 

Kladské pomezí

 

Kladské pomezí je turisticky významné území (oblast, region), které se nachází v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem. Oblast nabízí svým turistům množství atraktivních míst, a zajímavých typů pro poznávací i aktivní dovolenou. Kladské pomezí je krajem s bohatou historií. Pochází odtud také několik významných a slavných osobností jako je Alois Jirásek, Josef Škvorecký, Egon Hostovský Karel, Josef a Helena Čapkovi a žila tu i spisovatelka Božena Němcová a režisér, scénarista a herec Miloš Forman. Díky své příhraniční poloze má turistická oblast Kladské pomezí i bohatou vojenskou historii, která je doplněna systémem opevnění napříč celým územím. Předností turistické oblasti Kladské pomezí je jeho jedinečnost v nabídce atraktivních míst a kulturních i sportovních akcí.

 

Kontakt

MAS Mezi Úpou a Metují
třída T. G. Masaryka 80
552 03 Česká Skalice

606636640
491490038
602613506

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode